“GENÇLERİN GÖZÜNDEN BELEDİYECİLİK" PROJESİ BAŞLIYOR

Tokat Belediyesi ev sahipliğinde 11-12-13 Ekim tarihlerinde 81 İlden genç temsilcilerin katılacağı "Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı" yapılacak.

Çalıştayda gençlerden alınan fikirler rapor haline getirilerek yerel yönetimlere 'Genç Bakış' yansıtılacak.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, düzenlediği basın toplantısında "Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı"na ilişkin bilgiler verdi. 'Derdimiz; ülkemiz, vatanımız. Derdimiz şehrimiz' diyen Başkan Eroğlu, "Her anlamda büyüyen gelişen, kalkınan ve her noktada önüne büyük hedefler koyan bir milletin evlatlarıyız. Biz de Tokat Belediyesi olarak bir taraftan çağa ayak uydurmaya bir taraftan fikir alışverişinde bulunmaya, yapacağımız her faaliyette insanımızın görüşlerini almaya gayret ediyoruz. Türkiye'nin en genç İl Belediye Başkanı Olma sıfatıyla genç kardeşlerimize her daim böyle bir parantez açtık. Onlarla beraber olmaya, görüşlerini almaya her zaman önem verdik. Öyle bir dünyadayız ki teknolojinin, dijital platformun görüş ve önerilerin yoğun bir şekilde değiştiği bir dünyadayız. İlk göreve geldiğimizde yaptığımız çalışma kulvarlarını bugün aradan geçen 4 yıllık süreçte değiştirmek zorunda kalıyoruz. Çünkü insanlar değişiyor, zaman ve mekânlar değişiyor ve bu yeniliklere göre yaptığınız işleri değiştirmek zorundasınız. Gençlerin gözünden belediyecilik, şehir nasıl olmalı çalışmalarımızı nasıl şekillendirmeliyiz bununla ilgili bir çalıştay belirledik. Toplam 8 genç kardeşimizle bu çalıştayı planladık. 81 ilden genç kardeşimizle Tokat'a bir de onların gözünden bakacağız. Acaba onlar bizim yerimizde belediye başkanı olsa nasıl bir çalışma yaparlardı, sadece gençlere değil yaşlı, genç tarihine turizmine, ekonomisine, eğitim ve sağlığına bu işe nasıl bakarlardı bunu gözlemleyeceğiz. Vatandaşımızın en iyi hizmeti alması için varız. Burada yakalayacağımız o genç bakışı hizmetlerimize aksettirelim, bir veri olarak kullanalım istiyoruz. Diğer yandan misafirlerimize Tokat'ın varlıklarını, değerlerini gösterip anlatacağız. Gençlerimize şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal değerlerini aktaracağız. Bu çalıştayla beraber yaptığımız ve yapacağımız hizmetlere genç bakışla bakmış olacağız. Ben bu çalışmanın çok hayırlı ve güzel bir çalışma olacağını şimdiden görüyorum. Bu anlamda emeği geçen tüm kardeşlerime tek tek teşekkür ediyorum. Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum." diye konuştu.

Çalıştay kapsamında Tokat Gezisi programı düzenlenerek 81 ilden Tokat'a gelecek olan gençlere Atatürk Evi, Gaziosmanpaşa Müzesi, Bey Sokağı, Mevlevihane, Saat Kulesi, Behzat Camii, Latifoğlu Konağı, Taşhan, Halit Sokağı, Sulusokak (Deveciler Hanı - Müze Yağıbasan Medresesi - Ulu Camii - Tokat Belediyesi Şehir Müzesi) gezdirilerek Deveciler Hanı'nda Omuz Halayı Gösterisi yapılarak Tokat Fotoğrafları Sergisi ve Tokat Tanıtım Filmi gösterilecek.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu gençlere "Gelişimin 4. Yılı" Sunumu gerçekleştirecek. Kitap Fuarına da katılacak olan gençler, Tokat Belediyesi'nin şehre kazandırdığı Mahalle Konakları, Hanımeli Kültür Merkezleri, Gençlik Merkezi, Bilgi Evi, 15 Temmuz Anıtı ve Kanal Tokat Projesini de gezecek. "Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı"nın 3. Gününe Tokat Milletvekillerinin de konuşmacı olarak katılması bekleniyor. Ayrıca Pazar ilçesinde Kaz Gölü, Ballıca Mağarası, Mahperi Hatun Kervansarayı 'da gezilecek.

Çalıştay'da gençlere; Gençlerin Gözünden Belediyecilik Nasıl Olmalıdır?, Gençlerin Geleceğin Türkiye'sinden Beklentileri Nelerdir? Mahalli İdariler Sizce Ülke Ekonomisine Ne Gibi Katkı Sağlar? Yerel Yönetimlerde Gençlerin Faktörü Neler Olabilir? Gençlere Ulaşmak İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapılır? Gençlerin Gözünden Sosyal Medyanın Yerel Yönetimlerdeki Etkisi Nedir, Sosyal Medya Dili Nasıl Olmalıdır? Tokat'ın Tanıtımlarındaki Eksiklikler Sizce Nelerdir? Şeklinde sorular yöneltilecek. Bu sorulara verilen yanıtlar rapor haline getirilerek yerel yönetimlere 'genç bakış' yansıtılacak.