TOKAT 2. KİTAP FUARINDA TÜRK USULÜ AĞIRLAMA

Tokat’ta 2.’si düzenlenecek olan Kitap Fuarında geleneksel Türk misafirperverliğinin örnekleri sergilenecek.

Tokat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 55 Okul Müdürü, 4 Müdür Yardımcısı mihmandar olarak belirlendi. Geçen yıl ilk defa uygulanan “Mihmandar Okul” Projesi ile Kitap Fuarına gelen yazarlar mihmandar olan okul tarafından karşılanarak imza etkinliği, söyleşi programı ve şehirde tarihi ve kültür alanlarının gezilmesi sırasında kendilerine eşlik edildi. Güzel dostluklara vesile olan Mihmandar Projesi ile hem konuklar en iyi şekilde ağırlandı, hem de kadim şehir Tokat’a dair geleneksel misafir ağırlama usulü uygulandı. Mihmandar Okul Müdürleri öyle ki bazen misafirleri kendi evlerinde dahi ağırlayarak Türk Misafirperverliğinin en iyi örneğini sergileyecekler.

Mihmandar Projesi’nin mimarlarından biri olan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, proje içerisindeki her ayrıntıyı takip ederek, misafirleri karşılanması ve en iyi şekilde ağırlanması için Başkan Yardımcıları ve birim müdürlerini görevlendirdi. Kitap Fuarı Basın Lansmanı sonrasında yapılan toplantılarda Tokat’a gelecek olan misafir ve yazarlar mihmandar okullara paylaştırıldı.

Mihmandar Projesi’yle ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; “Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Kitap Günleri için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Geçen yıl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte uyguladığımız Mihmandar Projesi’ni daha da genişleterek bu yıl Türk Misafirperverliğinin en iyi örneklerini sergileyeceğiz. Konuklarımızı en iyi şekilde şehrimizde misafir ederek, Tokat’ı tanıtacağız. Belediye olarak bu konuda tüm birimlerimizi ve Başkan Yardımcılarımızı görevlendirdik. İnanıyorum ki; gelen misafirlerimiz ve yazarlarımız Tokat’ın tanıtımına katkı sağlayacaklardır. Projede emeği geçen herkese ve kurumlarımıza teşekkür ederim. Tokat 2. Kitap Günleri 12 – 26 Ekim tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında kapılarını kitapseverlere açıyor. Tüm kitapseverleri bekliyoruz” dedi.