KANAL TOKAT

Tokat’ın incisi Kanal Tokat Projesinin yapımına, 15 Ağustos 2017'de temel atma töreni ile başlandı.

16 Milyon (TL)'ye mal olan, sosyal hayata, ekonomiye ve turizme katkı sağlaması hedeflenen Kanal Tokat'ta; su fıskiyeleri, süs havuzları, bisiklet yolları, yürüyüş yolları ve sosyal tesisler bulunuyor.

Büyük bir kısmı tamamlanan Kanal Tokat’ın çevresinde oluşturulan yaşam alanlarından hemşerilerimiz bu yaz önemli oranda istifade ettiler. Ailelerin yeni buluşma mekânı oldu. Çevre illerden ve ilçelerden misafirler ışıklı su gösterisi eşliğinde, bir yandan semaverde çay keyfi yaparken bir yandan da Osmanlı Gondolları ile Yeşilırmak’ta gezinme imkânı buldular. Kanal Tokat yapım maliyetlerini iki yılda geri kazandıracağı gibi, sağladığı şehir vizyonu ve reklam katkısı ile Tokat’ta maliyetinin belki 40 katı katma değer sağlamaya hazırlanıyor.

Ekosistem muhafaza edilerek yapılan, Çevre dostu Kanal Tokat Projesi canlı hayatına da katkı sağlıyor.

Canlı hayatının olumsuz etkilenmemesi için ana gövde üzerinde balık geçidi her türlü canlının set içerisine giriş ve çıkış yapacağı şekilde tasarlanmıştır. Kanal Tokat’ta doğal hayat korunmuş, ekosistem muhafaza edilmiştir. Su tutulurken de setten sonraki canlı hayatı korunarak su tamamen kesilmeden yavaş yavaş su tutulabilmesi tasarlanmıştır. Suyu tutacak Rubber-Dam seddinin üstünden akacak su şelalesi suyu oksijenle buluşturacağı için canlı hayatına da katkı da sağlayacaktır.

Kanal Tokat, Tokat’ın çevreci kalbi olarak, sosyal hayatımıza ve Tokat ekonomisine, turizmine büyük katkılar sağlayacaktır. Bu proje Tokat halkının umutla beklediği halka mal olmuş bir projedir. Her şey daha güzel bir Tokat için…