TEMİZ ŞEHİR TOKAT

Belediye olarak şehrimizin temizliğine büyük önem veriyoruz. 

Şehrimizin tüm cadde, sokaklarında, süpürme, çöp toplama, yıkama ve geri dönüşüm faaliyetlerini “Temiz Şehir Tokat” sloganıyla 7/24 üç vardiya halinde sürdürüyoruz.

Şehrimizden günlük 200 Ton evsel atık, 180 çalışanımızla toplanmaktadır. Bu çöpler yerinde ayrıştırılarak planlı bir şekilde Katı Atık Düzenli Depolama ve Tıbbi Sterilizasyon Merkezine transfer edilmektedir. Aynı zamanda lisanslı firmalarla yapmış olduğumuz anlaşmalar dahilinde geri dönüşümle alakalı; atık pil, eski lastik, eski elektronik eşya, atık yağlar, kağıt, cam ve metal ayrıştırılarak toplanmaktadır.

Şehrimizdeki kanalizasyon suları, Atık Su Arıtma Tesisimiz sayesinde temizlenerek Yeşilırmak’a deşarj edilmektedir.

Belediye olarak Sıfır Atık Projesi kapsamında şehrimizde ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması ve ekonomiye geri kazandırılması amacıyla çalışmalarımızı başlattık. Kâğıt-karton, metal, plastik ve cam ambalajlar evsel atıklara karışmadan ayrı olarak biriktirilerek Belediye sınırlarımız içerisinde muhtelif yerlere yerleştirilen geri dönüşüm konteyner kumbaraları ile belirli periyotlar halinde toplama çalışması gerçekleştiriliyor.

Belediyemiz şehrin üç ayrı bölgesinde belirlediği hafriyat döküm alanı haricinde farklı noktalara ve özellikle eski vahşi çöp alanına hafriyat dökülmesini yasaklayarak kamera takip sistemi ile bu noktaların da takibini yapmaktadır. Behzat Deresinin ve Yeşilırmak'ın kirlenmemesi için üç ayrı noktada çökertme havuzları yapıldı. Aynı şekilde Katmerkaya mevkiinde ve Beşören Köyü'nün olduğu alanda da bir çökertme havuzu yapılarak rüsubatın gelmesi engellendi. 

Türkiye’de temizlik konusunda ilkleri Tokat’a kazandıran belediyemiz, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde “Çöp Taksi” uygulamasını hayata geçirerek vatandaşlarımızın ihbarları doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyor. Çöp toplama saatleri dışında acil çöp alınması gereken bölgelere anında müdahale etmeyi sağlayan Çöp Taksiler, ilimizin dar sokaklarında da kolay manevra kabiliyeti ile hizmetini sürdürüyor.