BAŞKAN EROĞLU: METREKAREYE 34.2 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, kentte su baskınlarına neden olan sağanak yağışı değerlendirerek, “Metrekareye bir günde 34.2 kilogram yağmur yağmıştır” dedi. 

Tokat’ta 21 ağustos çarşamba günü akşam saatlerinde sağanak yağış sonucu birçok işyeri ve evde su baskınları yaşandı. Su baskınlarından zarar gören esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başkan Eroğlu, esnafın yaralarını sarmak için çalışma yapacaklarını dile getirdi. Başkan Eroğlu, meteorolojik verilerek göre Tokat’ta son 50 yılın en fazla yağışının alındığını dile getirerek, “Son yılların en olumsuz hava şartlarının yaşandığı ve tahminlerin çok üzerinde bir yağışın düştüğü ilimizde, Allah'a çok şükür telafi edilemeyecek bir sıkıntı ve can kaybı yaşamadık. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, son 50 yılın ortalamaları baz alındığında, normalde günlük 1.2 kilogram metrekareye yağmur yağarken, Çarşamba günü bir ayda yağacak yağmur kadar yağış olmuş ve metrekareye bir günde 34.2 kilogram yağmur yağmıştır. 
Yine meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, Almus'ta 27 kilogram, Turhal'da 16.2 kilogram, Reşadiye'de 10.1 kilogram, Kızılcaören'de de 11.6 kilogram metrekareye yağmur düştüğü göz önüne alınırsa, Çarşamba günkü yağışlı havanın merkezinin de Tokat merkez ilçe olduğu tespit edilmiştir. 
Tüm bu olumsuz hava şartlarında Tokat Belediyesi olarak, Çarşamba akşam 20.00'de yoğunlaşarak başlayan sağanak yağış sonucu, meydana gelen olumsuzluklar, belediye ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışmaları sonucu, gece saat:01:00 itibari ile neticelendirilerek, şehirde hayat normale dönmüştür” dedi.

Zabıta ekiplerinin tespit ettiği zarar ziyan ile ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Başkan Eroğlu, “Akşam saatlerinde başlayan yoğun yağışın meydana getirdiği olumsuzluk, belediye ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışması sonucu, gece saatlerinde neticelendirilerek hayat normale dönmüştür. Zabıta ekiplerimizin tespit ettiği zarar ziyan ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, her türlü konuda mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olacağız. Selden zarar gören alt yapı ile ilgili olumsuzluklar süratle giderilmiştir” diye konuştu. 

ALTYAPI YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Şehrin altyapı konusunda ivedilikle çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Eroğlu, ekiplere verdiği talimatla özellikle Behzat Bulvarı Yüksek Kahve civarında ve Gaziosmanpaşa Bulvarında eski 200’lük yağmur hatlarının yerine yeni menfez ve 300’lük yağmursuyu hatları yapılmaya başlandı. Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri tarafından devam eden çalışmalarla yağmursuyu hatları yeniden düzenleniyor.