HANIMELLERİ İŞ SAHİBİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerinde el sanatları kursuna katılarak hediyelik eşya yapmayı öğrenen Fatoş Akaevren (52), kendi yaptığı ürünleri satmak için iş yeri açtı.

Esentepe Mahallesinde ikamet eden Fatoş Akaevren, Tokat Belediyesi Karşıyaka Hanımeli Merkezine giderek el sanatları kursuna yazıldı. Katıldığı kursta hediyelik eşya yapmak için el sanatları eğitimi alan Akaevren, çeşitli kalıplar kullanarak alçıdan hediyelik eşyalar yapmayı öğrendi. Bütün işçiliği kendisine ait olan ürünlerini satmak için oturduğu binanın zemin katındaki boş dükkânı işyeri haline getirdi. Burada kendi yaptığı yüzlerce ürünü satmayı hedefliyor. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun da katılımı ile işyerinin açılışı yapıldı.

“BİR KADIN İÇİN ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nden mezun olduktan sonra işyerini açmaya karar verdiğini belirten Fatoş Akaevren, “Bir kadın için çok güzel bir duygu. Belediye Başkanımıza kadınlara böyle bir olanak sağladığı için teşekkür ediyorum. Kadınların kendine güvenip, ayakları üzerinde durmasını sağlaması onur verici. Özellikle bana kurs veren hocalarımın desteğini aldım. Bu işyerini açmamda büyük destek ve payları var. Bütün kadınlara da tavsiye ediyorum. Evde oturup para gelsin diye beklemek değil de biz kazanalım, başkanım bu imkânı verdi bize. Bunu en iyi şekilde değerlendirelim. Bu ürünleri evde de yapıp satabiliyoruz. Benim bütün hanımlardan ricam ve isteğim kendi ayakları üzerinde durmayı başarsınlar” dedi.

Daha önceden el sanatları üzerine hiçbir beceri ve deneyiminin olamadığını söyleyen Akaevren şöyle konuştu;

“Ben hanım eline kayıt olduktan sonra kendimi çok başka bir insan olarak gördüm. Buradaki ürünleri yaparken belediye başkanımızın desteği ile hanımelindeki kalıpları kullandık. Kursta hocalarım alçı dökmeyi, boya yapmayı, yan süslememi öğretti ve bu hale geldi. Üç buçuk ay kadar bir süre eğitim aldım. Kendi işyerimi açtım, mutluyum. Bütün hanımlara tavsiye ediyorum. Gidip kayıt olsunlar eğitim alsınlar. Kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensinler. Özellikle psikolojik olarak insanı rahatlatıyor” şeklinde konuştu.

Açılışa katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’da Fatoş hanımı azmi ve gayretinden dolayı tebrik ederek, yeni iş yerinin hayırlı olmasını diledi.