22. GELENEKSEL TOPÇAM ŞENLİKLERİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından bu yıl 22.si düzenlenen Geleneksel Topçam Şenlikleri birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

29-31 Ağustos tarihleri arasında 3 gün devam eden 22. Topçam Şenliklerinde; Tokat’ın kültürü, gelenekleri ve gastronomisi tanıtıldı.

Topçam Şenlikleri Sünnet Şöleni İle Başladı

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından bu yıl 22'incisi düzenlenen Geleneksel Topçam Şenlikleri sünnet şöleni ile başladı.

Dudayev Parkı’nda düzenlenen şölende 50 çocuk erkekliğe ilk adımlarını gerçekleşen törenle attı. Gerçekleştirilen şehir turu sonrasında alana gelen çocuklar halk oyunları ekiplerinin gösterilerini izledi ve sonrasında da aileleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Şenliklerin 3 gün boyunca devam edeceğini söyleyen Tokat Belediyesi Başkan Vekili Havva Sabuncuoğlu; "Şehir dışında yaşayan gurbetçilerin de kentte olduğu bir tarihte düzenlenen şenliklerimize katılım bilhayli fazla. Bugün sünnet olan 50 çocuğumuz için bu şenliği gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızı araçlarla gezdirdik, eğlenceler çeşitli etkinliklerle devam edecek. Sünnet olan tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, ailelerini tebrik ediyorum" diye konuştu. 
Etkinlik Kuran-ı Kerim tilaveti ile son buldu. 

Topçam Şenlikleri Kortej Yürüyüşü

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi işbirliğinde bu yıl 22.si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan kortej yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden şenliklere Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Belediye Başkan Vekili Havva Sabuncuoğlu, protokol mensupları ile vatandaşlar katıldı.

Yerel sanatçıların seslendirdiği Tokat türküleri ile Tokat halkının coşkulu anlar yaşadığı programda, Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen Zafer Koşusunda dereceye giren sporculara Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkan Vekili Havva Sabuncuoğlu ve protokol mensupları tarafından ödülleri verildi.

Daha sonra sahneye çıkan İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Tokatlı Sedat Sarıgül, seslendirdiği eserlerle Tokatlılara doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Halk oyunları ekiplerinin de gösterilerini sunduğu programda İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Sedat Sarıgül’e teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ın hatta Türkiye’nin bir değeri olan Sedat Sarıgül’ü keyifle dinledik. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sedat Sarıgül, Anadolu  insanının acılarını, kederlerini, mutluluklarını yansıttığı türkülerle bizim ruhumuza dokundu.” dedi.

 En Hızlı Bat Yeme Ve Yaprak Sarması İçin Yarıştılar

22. Geleneksel Topçam Şenliklerinin 2’inci günü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen yarışmada yaprağıyla ünlü Tokat’ın hamarat hanımlarının ellerinden çıkan sarmalar jürinin beğenisine sunuldu. Hanımlar, Tokat'ta sofraların vazgeçilmez yemeklerinden olan dolmayı en hızlı saran kadın unvanını almak için kıyasıya yarıştı. Protokol üyelerinin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde en çok ilgiyi ise en hızlı bat yiyen kişiyi seçmek için düzenlenen yarışma gördü. 14 kişinin katıldığı yarışmayı Pala Ahmet olarak da bilinen Tokatlı sosyal medya fenomeni Ahmet Durmaz kazandı. Durmaz, zaferini yarışmanın düzenlendiği meydanda Tokat sarması oynayarak kutladı.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat denilince insanların aklına yöresel lezzetlerden bağ yaprağı, Tokat kebabı, sebzesi ve meyvesinin geldiğini kaydetti. Bu anlamda Topçam şenliklerinde Tokat’ın bu ürünlerini yapanları ödüllendirmek istediklerini dile getiren Başkan Eroğlu, “Bu anlamda yapılan yarışmalar oldukça güzel geçti. Tokat domatesi, zeytinyağlı sarmasını daha da iyi tanıtacağız. Şenliklerin bir başka önemli noktası birlik ve beraberliği sağladı. Bunun yanı sıra yöresel sanatçılar sahnede hünerlerini sergiledi” diye konuştu. 
Yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu tarafından törenle takdim edildi. 

30 Ağustos Zafer Bayramı Fener Alayı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri Topçam Şenlikleri kapsamında akşam saatlerinde düzenlenen fener alayı ile devam etti. Gaziosmanpaşa Stadyumundan başlayan ve GOP Bulvarı üzerinde gerçekleşen fener alayı yürüyüşüne, 48’inci Piyade Alay Komutanlığına bağlı askerler, izciler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerinde meşaleler dillerde marşlarla gerçekleşen 3 kilometrelik yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu. 

Resmi açılışı yapılan Topçam Şenliklerinin ikinci gününde Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan ve Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Av. Yücel Bulut ile beraber hep birlikte Festival Meşalesini Ateşlediler.

Açılış meşalesinin yakılmasının ardından konuşma yapan Başkan Eroğlu: “Bugün aynı zamanda 30 Ağustos Zafer Bayramımız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize Cumhuriyeti bağışlayan bütün geçmişlerimize, şehitlerimize, gazilerimize ne kadar müteşekkir olduğumuzu buradan ifade ediyorum. Allah razı olsun.

Yirmi ikincisini düzenlediğimiz Topçam Şenliklerimiz Sünnet Şölenimizle başlamış bulunmakta. Bugünde ikinci günündeyiz ve biraz sonra sizlerde Osman Öztunç beyefendiyle birlikte olacaksınız. Bu tip çalışmalar programlar şenlikler bizi bir araya getiren, birliğimizi beraberliğimiz pekiştiren, aynı zamanda şehrimizde bir heyecan yaratan, şehrimizin unsurlarını ortaya çıkartan bunların da tanıtımına vesile olan programlardır.

“Topçam Şenlikleri Devam Edecek”

Şehitlerimiz oldu, bir darbe teşebbüsü oldu ve bu anlamda yaklaşık üç yıldır şenliklere ara vermiştik. Ama bu yıldan itibaren inşallah yeniden şenliklerimize devam ediyoruz. Daha önceki belediye başkanlarımız döneminde başlamıştı ve bu yılda 22.sini gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki daha nice nice böyle programlarda yine buluşacağız. Allah ömür verdiği sürece Topçam Şenlikleri devam edecek.

“Tokat’ımızı Daha İyi Tanıtalım İstedik”

Bugün ben çok heyecan duydum, zira şehrimizin bir unsuru olan yaprak, domates, hanımlarımızın o hünerli ellerinde siz değerli hemşehrilerimizin görücüsüne çıktı. En lezzetli bakla dolması, en lezzetli zeytinyağlı dolma, en lezzetli et dolması, en hızlı dolma yeme ve en hızlı bat yeme gibi birçok alanlarda yarışmalar yapıldı. İşte bu vesileyle yaprağımızı, domatesimizi daha iyi tanıtalım istedik. İşte şenlikler bir taraftan bunun için var.

“Dışarından Sanatçı Getirmedik”

Hemşehrimiz Sedat Sarıgül bey dün akşam Cumhuriyet Meydanında konser verdi. Bugün ise Osman Öztunç bey birazdan sahnede olacak. Şenliklerin 3’üncü gününde hemşehrimiz Songül Karlı hanım Kanal Tokat’ın hemen o yanındaki meydanda sizlere hitap edecek, sizlere güzel bir halk müziği dinletisinde bulunacak. Bu vesileyle birçok başarısıyla Tokatta hangi insanlar yetişmiş ortaya koymuş oluyoruz. Hiç dışarından sanatçı getirmedik. İki tane halk oyunu ekibimiz çıktı. Halk oyunlarımızı da elimizden geldiğince tanıtmaya çalıştık.

“Tokat’ın daha iyi yerlere gelmeye ihtiyacı var”

Bu şehir hepimizin. Bu şehrin daha iyi yerlere gelmeye daha iyi tanıtılmaya daha güzel işlere imza atmaya ihtiyacı var. Güzel işler yapıldı ama inanıyorum ki ilerde daha daha güzel işleri hep beraber yapacağız. Ben buna canı yürekten inanıyorum, güveniyorum. Sizlere inanıyoruz, sizlerle omuz omuza verdiğimizde evelallah yapamayacağımız hiçbir şey yok. Bunu da buradan canı yürekten belli ediyorum. Bir kez daha sizlere ve sayın vekillerime teşekkür ederek saygılar sunuyorum” dedi.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun ardından söz alan MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut:“ Bugün her köyden, her kökten Tokat kimliğinde birleşip, sevgisiyle merhametiyle, Tokat’a duyduğu sevdayla bugün burada bizi yalnız bırakmayan değerli hemşerilerim hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde bizleri bu milletin evladı olmakla birleştiren, Tokat sevdasında birleştiren ve bu meydana taşıyan bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bunların başında Sayın Belediye Başkanımız geliyor. Kendisine ve Tokat’a hiçbir zaman destek vermekten esirgemeyen Tokat Valimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız, çok teşekkür ediyorum.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Son olarak konuşma yapan Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan; “Ağustos ayının Türk tarihinde, Türk geçmişinde önemi vardır. Ağustos ayı bizim şanlı tarihimizde hep zaferlerle dolu. 26 Ağustos 1071 de Malazgirt’ten Anadolu’nun kapılarını Sultan Alparslan bizlere açtı. Anadolu’yu Türk yurdu yaptı. 30 Ağustos’ta biz düşmanları denize döktük. Bizim kardeşliğe ihtiyacımız var. İçerden dışardan Türkiye’yi bölmek isteyenler, parçalamak isteyenler al bayrağımızı kastetmeye çalışanlar büyük bir çalışma ve gayret içerisinde ama devletimiz, hükümetimiz her alanda ve her platformda  büyük bir mücadele veriyor. Bunun için tek bir şeye ihtiyacımız var o da birlik ve beraberliktir. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Bayrağımıza, ezanımıza kastedenlere fırsat vermesin. Belediye Başkanımıza ve Sayın Valimize teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Turhal Ulutepe Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Semah Ekibi semah döndü. Dernek Başkanı Ercan Durna şenliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, her zaman Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi'nin etkinliklerinde yer almaktan onur duyduklarını belirtti.

Daha sonra Tokatlı sanatçı Osman Öztunç sahne alarak sevilen şarkılarını seslendirdi. Yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalan Öztunç:“ Burada öz topraklarımda hemşehrilerimle buluşmak benim için gerçekten gurur verici sevinç duyduğum bir durum. Tokatlı kimliğindeki samimiyeti yüzlerinizden görebiliyorum” dedi.

Konser sonrasında Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan Sanatçı Osman Öztunç’a hediyelerini takdim ettiler.

Tokat’ın Yaşayan Geleneksel El Sanatları Sergilendi

22.’si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında Geleneksel El Sanatları sergisinin açılışı yapıldı. Kanal Tokat’ta gerçekleştirilen sergi açılışına Vali Dr. Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Geleneksel El Sanatları Sergisinin açılış kurdelesi katılımcılar ve geleneksel el sanatları ustaları tarafından kesildi.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Geleneksel El Sanatları türlerinin en güzel örneklerinin sergilendiği stantları beraberindekiler ile inceleyerek bilgiler aldı. 

Tahta kalıp ile yazma üzerine baskı yapan Başkan Eroğlu, bez dokuma, bakır işleme, elek, çömlekçilik, çarıkçılık sanat eserlerinin sergilendiği stantlarla da yakından ilgilenerek, geleneksel el sanatlarının Tokat’ın kıymetli bir değeri olduğunu ifade etti.

Tokat’a has iğne oyası ile yapılan meşhur Tokat yazmaları, Telkari sanatı, Fener, Ebru ve çinicilik örneklerinin bulunduğu stantlarda ustalar ile sohbet eden Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerden dolayı ustaları tebrik etti.

 Akıl ve Zeka Oyunlarına Yoğun İlgi

Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında tertip edilen Akıl ve Zeka Oyunları yarışmasında hünerlerini sergileyen çocukları ziyaret ederek bir süre sohbet eden Başkan Eroğlu yarışmacılara başarılar diledi.

 “Spor Ve Oyun İç İçe” 

Flyboard, jetski, kancabaş, kano gösterilerini izleyen Başkan Eroğlu ve beraberindekiler, 22. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen Kano ve Su Bisikleti yarışmalarında dereye giren sporcuları tebrik ederek, sporculara ödüllerini verdiler.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı 22. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen programlara emek veren herkese özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Yeşilırmak’ta Flyboard Gösterisi Yoğun İlgi Gördü

Topçam Şenliklerinin 3. Günü Yeşilırmak kenarında yapılan etkinliklerle devam etti. Şenliklerin üçüncü gününde Tokat'ın geleneklerini, kültürünü tanıtmak amacıyla El Sanatları Sergileri, Geleneksel Çocuk Oyunları gösterileri yapıldı. Şenlikler kapsamında Yeşilrmak’ta ilk defa flyboard gösterisi yapıldı. Kanal Tokat projesi kapsamında su seviyesi yükseltilen Yeşilırmak’ta Türk Bayrağı ile gösteri yapan sporcu İsa Mert alkış topaldı. Suya dalıp çıkan sporcunun gösterisini vatandaşlar dikkatle izledi. Flyboard gösterisinin ardından çocuklar deniz bisikletleri ile yarışma yaptı. AFAD ekipleri ise ırmakta tatbikat yaptı. Senaryo gereği Hıdırlık köprüsü altında suya düşerek boğulan kişi, AFAD ekiplerinin balık adamları tarafından kurtarıldı. 

Songül Karlı, Hayranları İle Buluştu

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından bu yıl 22'ncisi düzenlenen Topçam Şenliklerinin son günü Yeşilırmak kenarında düzenlendi. Kanal Tokat’ta gecenin karanlığına flyboard gösterisini yapan İsa Mert ışıltılı kıyafetleri ile geceye damgasını vurdu. Hıdırlık köprüsü önünde konser alanın dolduran vatandaşlar flybord gösterisini ilgi ile izledi.

Flyboard gösterisinin ardından ünlü sanatçı Songül Karlı sahne aldı. Hemşehrileri ile uzun bir sürenin ardından buluşan Karlı, sahne performansı ile alkış topladı. Konseri Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu başta olmak üzere çok sayıda vatandaş izledi. 
Tokat’a uzun bir aradan sonra geldiğini beliren Karlı, şehirden ayrılmadan meşhur Tokat kebabının tadına bakacağını belirterek, “Memleketime gelmeyeli çok oldu. Benim içinde bu konser keyfili oldu. Tokat çok güzelleşmiş, kanal çok yakışmış şahane olmuş, tatil köyü gibi. Her yer ışıl ışıl ve modern. İnsanlar çocukları ile geziyor, şahane bayıldım. Ayrıca Tokat’a gelmişken hamama gireceğiz. Tokatlıyım, Tokatlıları çok seviyorum. Tokatlı olsun ne olursa olsun” diye konuştu.