BAŞKAN EROĞLU’NDAN ÇEVRE VURGUSU

Tokat Belediyesi tarafından, "Atık Elektronik Eşya Toplama Kampanyası" devam ediyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında Tokat Belediyesi tarafından Sıfır Atık seferberliği devam ediyor.

Tokat Belediyesi’nin geri dönüşümü mümkün olan atıkların ekonomiye yeniden kazandırılması amacıyla kapıdan ve kumbaralardan yürüttüğü atık ayrıştırma politikasına mobil atık toplama noktaları da eklendi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun talimatları ile Tokat şehir merkezinde Sıfır Atık Projesi kapsamında “Atık Elektronik Eşya” toplama seferberliği başlatıldı. Kumbaralarda toplanan elektronik eşyalar geri kazanım tesisine düzenli olarak teslim ediliyor. Ayrıca atık elektronik eşyaların içerisinde yer alan metal, plastik, cam gibi birçok değerli madde de ayrıştırılarak, geri kazanımı sağlanıyor.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu konuyla ilgili yaptığı konuşmada; “Başka bir dünya varmış gibi yaşamayı bırakıp, dünyamıza karşı olan sorumluluğumuzu hatırlamalıyız. Biz de Tokat Belediyesi olarak başlattığımız Sıfır Atık Seferberliğimize devam ediyoruz. Bu kapsamda şehrimizin farklı bölgelerinde Atık Toplama kutularımızı, mobil toplama noktalarımızı ve kumbaralarımızı kullanıma açtık.

Sahip çıkmalıyız, Sorumluluk almalıyız, Yaşamak için yaşatmalıyız…

Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için var olanı titizlikle korumak, kirlenmeyi önlemek, yeşil alanları koruyup çoğaltmak hepimizin ortak görevidir.

Değerli hemşehrilerimden ricamız, evde veya iş yerlerindeki atıkları yerinde ayrıştırarak kumbaralarımıza bırakmaları veya Temizlik İşleri Müdürlüğümüze bildirmelerini istiyoruz. Çünkü; Yaşanabilir bir gelecek, yeşile duyulan sevgi ve saygıyla mümkündür. Bu vesileyle Dünya Çevre Gününüzü kutluyorum” dedi.

Taşınabilir Atık Elektronik Eşyalarınızı; Belediye Şantiyesi, Doğukent Mahalle Muhtarlığı, Altıyüzevler Kavşak bölgesi, Belediye Gençlik Merkezi ve Perakende Mahallesi Yunus Emre Okulu bölgesinde yer alan “Atık Elektronik Eşya” toplama kumbaralarına bırakabilirsiniz.

Taşınamayacak derecede olan Atık Elektronik Eşyalarınız için Tokat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüyle irtibata geçebilirsiniz. Telefon: 03562143233

Tokat Belediyesi Atıksız Yaşam Adımları
Doğayı ve çevreyi korumak bizim elimizde. Canlı yaşamına katkıda bulunmak için Tokat Belediyesi tarafından başlatılan 5 temel adım şöyle:
1) Reddet: Tek kullanımlık ürünleri tüketmeyi reddedin.
2) Azalt: İhtiyaçlarınız kadar alışveriş yapın. Alışverişe giderken yanınızda bez alışveriş torbanızı, cam kavanozunuzu götürün.
3) Yeniden Kullan: Atarken bir daha düşünün. Tamir etmek, takas etmek, bağışlamak gibi seçenekleri değerlendirin.
4) Ayrıştır: Cam, kağıt, plastik, metal, bitkisel atık yağlar, atık piller, atık ilaçlar, elektronik atıklar, tekstil atıklar vb. gibi atıklarınızı çöpe atmayın, toplama merkezlerimize bırakın.

5) Dönüştür (Çürüt / Kompost yap): Meyve sebze artıkları, çay-kahve posası ve yumurta kabuklarını çürüterek gübreye dönüştürün.